- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůRady a Návody5 důvodů, proč by si měli mladí lidé spořit na důchod

5 důvodů, proč by si měli mladí lidé spořit na důchod

Pro mladé lidi znamená důchod něco, co je v nedohlednu a tudíž se jich netýká. To je však velký omyl.
Při zásadním demografickém problému, který o pár let Slovensko čeká, je stále důležitější myslet na důchodové zabezpečení již v mladém věku. Přinášíme proto 5 důvodů, pro které se mladým vyplatí spořit na důchod již s prvním příchodem na trh práce.

Demografie nepřeje budoucím důchodcům
Slovensko se v příštích desetiletích musí připravit na výrazné demografické změny. Silné ročníky jsou pryč a rodí se výrazně méně dětí než v minulosti. Krajinu tak čekají zásadní změny na trhu práce. Postupný odchod tzv. Husákových dětí do důchodu bude znamenat, že v průběhu tří desetiletí se poměr počtu obyvatel v postproduktívnom věku k produktivnímu obyvatelstvu zvýší ze současných 24% na 54%. Vyplývá to z prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jelikož počet pracujících a vydělávajících na důchody bude nižší než počet penzistů, důchody na Slovensku určitě nebudou výrazně růst. Je tedy důležité začít spořit na lepší důchod co nejdříve.

Nízká hodnota důchodů
Valorizace důchodů nebude stíhat držet krok s rostoucími cenami služeb, potravin nebo léků. Z nedávného průzkumu agentury Focus vyplynulo, že až 74% Slováků touží mít vyšší důchod. Díky jednoduchým online kalkulačkám si můžete okamžitě podívat, o kolik si polepšíte při odchodu do důchodu, pokud si budete spořit v II. pilíři a ideálně iv III. pilíři. „Aktuální demografický vývoj nutí lidi více myslet na svou budoucnost a finanční zajištění svého standardu na důchodu z vlastních zdrojů. Uvědomuje si to i slovenská vláda, která kromě vstupu do II. pilíře, podporuje i dobrovolné penzijní spoření v III. pilíři, „říká Daniela Tomášková, tisková mluvčí NN penzijních společností.

Jeden pilíř nestačí
Z předcházejících bodů jednoznačně vyplývá, že na lepší důchod vám nebude stačit spoření pouze v I. pilíři (povinné penzijní odvody z hrubé mzdy do sociálního zabezpečení – státem vyplácený důchod). Pokud si spoříte v II. pilíři (vstup je v současnosti dobrovolný a každý pojištěnec může svobodně rozhodnout vstoupit do něj do věku 35 let), znamená to, že část důchodových odvodů si ukládáte na svůj soukromý účet v důchodové správcovské společnosti a část odchází do SP – ta se využívá na vyplácení současných penzí. V současnosti si spoří v II. pilíři více než 1,6 milionu Slováků, kteří zde mají uložených 9,97 miliardy €. Navzdory nízkým výnosem je až 6,93 miliardy € v garantovaných fondech. V negarantovaných je uloženo jen 2,9 miliardy €. Třetí pilíř je dobrovolný – příspěvky si účastník platí nad rámec povinných odvodů, ze své čisté mzdy. Aktuálně je v něm přibližně 850 tisíc účastníků. Velkou výhodou tohoto pilíře je především fakt, že značné části střadatelů do něj může přispívat i zaměstnavatel. Stát podporuje spoření v III. pilíři i daňovou úlevou na zaplacené příspěvky účastníka ve výši 15 € měsíčně. Stejně podporuje daňovým zvýhodněním i příspěvky zaměstnavatelů do III. pilíře za své zaměstnance, přičemž zaměstnavatelé mohou získat daňovou úlevu až do výše 6% ze zúčtované mzdy zaměstnanců.

5 důvodů, proč by si měli mladí lidé spořit na důchod

Dřívější start se vyplatí
Důležité je zohlednit princip dlouhodobého a pravidelného spoření, který umožňuje naspořit podstatně vyšší částku, pokud se důchodové spoření začne co nejdříve po vstupu na trh práce. Důležitá je také správně nastavena investiční strategie. „Klientům s předpokladem dlouhodobého spoření doporučujeme investovat do rizikovějších fondů, a to z pohledu času, který jim zbývá do důchodu, jakož i z pohledu jejich rizikového profilu,“ vysvětluje dále tisková mluvčí Daniela Tomášková NN penzijních společností.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek