- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůZdravíAmerická nezaměstnanost klesá, ECB chystá nové stimuly. Týden ve světě

Americká nezaměstnanost klesá, ECB chystá nové stimuly. Týden ve světě

Aktuální týden přinesl několik pozitivních výsledků. Začala se distribuce vakcíny do Velké Británie, která je první ze západních zemí se schválenou vakcínou od firmy Pfizer. Další týden však přinese klíčové zasedání ECB. Připravuje rozšíření balíčku pobídek, aby podpořila evropskou ekonomiku.
Británie startuje očkování
Před dvěma týdny zveřejnili firmy Pfizer a BioNtech výbornou zprávu. Jejich vakcína má více než 90-procentní účinnost při vzorku 43 000 pacientů. Pacient, který neměl koronavirus a byl očkován, se v 90% případů ani nenakazil, přesto, že s infekcí přišel do přímého kontaktu. Ve Velké Británii už vakcína prošla schvalovacím procesem a očkování by mělo začít během několika dní. Americká agentura pro léčiva (FDA) již obdržela žádost na schvalování. Stejně tak i Evropská agentura pro léčiva a léčiva (EMA). K schválení by mělo dojít v polovině prosince. Společnost Pfizer předpokládá, že v roce 2020 je schopna dodat 50 mil. vakcín a v roce 2021 až 1,3 mld. vakcín. Slovensko má predkontraktovaných 2,44 mil. kusů na základě přerozdělovací schématu Evropské unie. Akcie společnosti BioNtech za poslední měsíc vzrostly o 33%. Akcie společnosti Pfizer vzrostly za stejné období o více než 17%.

Americká nezaměstnanost klesá, ECB chystá nové stimuly. Týden ve světě

Americká nezaměstnanost na úrovni 6,7%
USA zveřejnili výsledky z trhu práce. Míra nezaměstnanosti poklesla na 6,7%. Je to pozitivní zpráva. Trh práce se dostává do normálu a z květnových 15% se rychle zotavuje. Počet nově vytvořených pracovních míst však mírně zklamal, protože se v USA během listopadu vytvořilo jen necelých 250 tis. nových zaměstnaneckých úvazků. Analytici očekávali číslo na úrovni 480 tis. pracovních míst. Pozitivem však je růst platů. Ty vzrostly meziměsíčně o 0,3%, přičemž se očekávalo 0,1%. Američané tak před Vánocemi mohou více utrácet a ještě více rozhýbat pomyslné kola ekonomiky. Ve spojení s příchodem vakcíny to může být žádaný koktejl, který znovu přinese solidní tempo ekonomického růstu.

Nové kolo stimulů od ECB
Nový týden přinese klíčovou událost během prosince. Zasedání ECB, které má před sebou velkou výzvu. Už na posledním zasedání guvernérka Christine Lagardeová proklamovala, že spolu se zhoršující se pandemickou situací v Evropě si ekonomika vyžaduje nový impuls. Přislíbila, že ECB přehodnotí a rebalansuje všechny své dosud poskytnuté pobídky na podporu ekonomiky. Nový balíček by měl být rozšířením toho současného a měl by být lépe cílený na to, aby se peníze dostávali přímo do ekonomiky.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek