- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůZdravíVřed je potřeba operovat co nejdříve

Vřed je potřeba operovat co nejdříve

Je rozdíl v tom, když má pruh dítě nebo dospělý? Jaké jsou možnosti léčby? Musí člověk s herní vždy absolvovat operaci? I na tyto otázky odpovídá MUDr. Július Muranský, MPH., chirurg z Kliniky jednodenní chirurgie REVIVE v Bratislavě.

Hernie v dospělosti

Co je pruh a proč vzniká?

Hernia, břišní kýla nebo lidově řečeno pruh je vyklenutí pobřišnice přes břišní stěnu. Pobřišnice (tzv. peritoneum) je tenká blána, která pokrývá povrch orgánů uložených v břišní dutině, a zároveň ji vystýlá z vnitřní strany. Při jejím oslabení může vzniknout vakovité vyboulení (hernie), do kterého se může přesunout část břišních orgánů. Jedná se o vytvoření otvoru na břišní stěně, a to nejvíce na místech, kde vystupují z břišní stěny různé struktury. Principem je vytlačení břišní výstelky a v něm různých struktur do podkoží. Příčinou vzniku hernie je náhlé zvýšení nitrobřišního tlaku. v důsledku intenzivního kašle, zácpy, větší fyzické námahy, intenzivního cvičení či posilování.

Close up of surgery team operating

Jaké jsou příznaky pruhu a kdy navštívit lékaře?

Pruh nemusí vždy bolet. Na začátku si člověk všimne jen vyklenutí, tedy hladký ohraničený útvar, který lze zatlačit zpět do břicha, slabiny či pupíku. Když už dochází k skřípnutí a zánětu, tehdy je onemocnění doprovázeno i pálivou bolestí v oslabeném místě, které je bolestivé i na dotek. Pokud má člověk byť jen malé podezření na hernii, je dobré vyhledat co nejdříve lékaře a neriskovat, že se hernie dostane do pokročilejšího stadia spojeného se zánětem. Riziko spočívá v tom, že zánět může dokonce přerůst do perforace střeva a následně do celkové sepse, tedy otravy krve, což je život ohrožující stav.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek