- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůZdravíBolavé plotýnky? Trakční stůl poskytuje bezrizikovou léčbu problémů páteře

Bolavé plotýnky? Trakční stůl poskytuje bezrizikovou léčbu problémů páteře

Spinální dekomprese, snížení tlaku na páteři, je vzájemné odtažení obratlů, aby se plotýnky, které mezi nimi fungují jako nárazníky, mohly opětovně dostatečně prokrvit a nabýt pokud možno svého původního tvaru i funkce.

Spinální dekomprese, snížení tlaku na páteři, je vzájemné odtažení obratlů, aby se plotýnky, které mezi nimi fungují jako nárazníky, mohly opětovně dostatečně prokrvit.

Pokud je již plotýnka nebodaj vysunuta ze dvou obratlů ven (tzv. protruze) nebo prasklo její pouzdro (tzv. herní plotýnky), má dokonce šanci vtáhnout se zpět, protože odtažením dvou obratlů od sebe vzniká mezi nimi podtlak. Toto vše dokáže šetrně udělat unikátní přístroj. trakční stůl (trakce znamená natažení). Je řízen počítačem a zatím se nachází na jediném místě na Slovensku, v Rehaklinice v Dudincích.

Představte si plotýnku jako balonek naplněný želatinou, který vložíte mezi dvě plotny. Čím více plotny přitlačujete k sobě, tím více se balónek vydouvá ven a v jistou chvíli může prasknout. Pokud plotny v potřebné míře od sebe odtáhnete, balónek se vrátí na místo. Takto fungují plotýnky, které oddělují jednotlivé obratle naší páteře. Postupně, pokud ochabne naše svalstvo, nebo jej jednostranně přetěžujeme, mezi jednotlivými obratly se zvyšuje tlak na meziobratlové ploténky. Opotřebují se, mohou se vysunout, dokonce se natrhnout a vytéct. Do operačního zákroku na páteři se logicky nikdo nehrne. Nejprve je třeba vyčerpat nechirurgické a bezlékové možnosti a řízená dekomprese páteře je jedna z nich.

Indikace, které jsou vhodné k zařazení do programu (věk pacientů minimálně 18 let): komprese (útlak) nervů, lumbální poruchy, neuralgie sedacího nervu, herní ploténky, poranění kořene bederního nervu, degenerace disků (plotýnek), poškození plotének, spinální artritida, bolest křížů s ischiasem nebo bez něj, degenerativní onemocnění kloubů, akutní bolest dolní části zad, pooperační bolest křížů, lumbální nestabilita atp.
Ležím na trakčním stole v poloze na zádech. Nejsem zatím, chválabohu, pacient s posuny či hernami plotének, ale jehož novináře nebolí záda? Kdo není ztuhlý po hodinách sezení za počítačem? Jsou pacienti, kteří nedokážou ležet na zádech, bolest jim to nedovolí, mohou být na boku či dolů břichem. Stroj dokáže provést trakci krčních obratlů – je-li problém v nich – pacientovi i vsedě. Fyzioterapeutka Mirka Bürklen, která pracovala 17 let v Německu a v období covidu se rozhodla definitivně vrátit domů, nastaví stroji potřebný program. Má jich desítky. Vždy to závisí na diagnóze, na míře postižení. Ležím v pozici se sehnutými kyčelními a kolenními klouby, jakoby složená do písmene Z. Připnou mi jeden pás kolem hrudníku a druhý kolem kyčlí. Ten je zároveň tažný. Dříkovou část páteře lze „vykřivit“ až v rozsahu dvanácti stupňů, pacient se sám rozhoduje, ve které poloze je mu dobře.

Stoptlačítko lze kdykoliv během spinální… Foto: David Popovič
Stoptlačítko lze kdykoli během spinální dekomprese aktivovat. Pokud byste náhodou měli nepříjemné pocity.
Potáhne, uvolní, potáhne – a pocity musí být příjemné

Jako první probíhá tzn. trakční test. Obsluha dekompresního trakčního stolu naťuká do počítače hmotnost pacienta a stroj provede test tak, že pás kolem beder začne táhnout silou jedné třetiny hmotnosti pacienta. Tím mírně roztahuje obratle páteře, tentokrát zejména v oblasti dříkových obratlů. Pocity musí být příjemné, neboť bolest už znamená dotek nervových kořenů, a to se nesmí.

„My chceme nervové kořeny uvolnit, pacient musí cítit úlevu,“ ujišťuje ředitel Rehakliniky Jozef Magyar. Standardně trvá trakční test 2–3 minuty, ale může to být i 10 minut. Zároveň se stroj kalibruje.

Where’s the chiropractor when you need one?

Ptají se mě na pocity. Je to fajn, je to pocit, jako když se ráno po spánku, nebo se po dlouhém sezení u pracovního stolu pořádně protáhnete, vlastně strečink páteře. Zvukový signál oznámí, že test skončil. Můžeme pokračovat. Dostanu do ruky stoptlačítko, které můžu použít v případě bolesti či nekomfortu a okamžitě zastavit celý proces. Dosud ho ještě nikdo nepoužil. I rehabilitační lékař MUDr. Peter Kysel říká, že tímto šetrným, počítačem řízeným procesem by se nemělo nic poškodit. Kontraindikováni jsou například pacienti se závažnou osteoporózou či nádory na kostech. Příliš řídké kosti, kompresní zlomenina, kalcifikáty, výrůstky či nádor, metastáza na páteři jsou totiž jako zrezivělý řetěz, kde se nějaké ohnivko může kdykoli přetrhnout.

Rostoucí hora u jednoho z „gejzírů“ minerální vody v lázeňském parku v Dudincích. Neustále se zvětšuje.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek