Psoriáza je onemocnění, při kterém se imunitní systém obrátí proti vlastnímu organismu. Viditelně se projevuje především na kůži. Lidově se jí říká i lupénka, podle šupinek, které se olupují z kožních ložisek.
Psoriázu může dostat jen ten, kdo v sobě nosí psoriatické geny. Ty však nemoc jen předurčují, ta se projeví až po působení spouštěcích faktorů. Patří k nim zejména stres, což vysvětluje, že se onemocnění poprvé objevuje v době například maturitních zkoušek. Nezanedbatelným faktorem je také nezdravý životní styl, jako je obezita, nedostatek pohybu, kouření nebo pití alkoholu. Spouštěcími faktory mohou být také různé bakteriální infekce, záněty nebo poškození kůže.
Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které se vyznačuje zánětem postihujícím kůži i klouby. Podle odhadů jím na Slovensku trpí přibližně 200 000 lidí, přičemž jen třetina z nich vyhledá i odbornou lékařskou pomoc. Pacienti přitom mají k dispozici konvenční systémovou léčbu, ale i nejnovější biologickou léčbu, přičemž ta je určena pacientům se středně závažnou až závažnou formou psoriázy.
„S biologickou léčbou pracuji již více než dva roky. Začala jsem ji předepisovat koncem roku 2019, kdy se uvolnila do ambulantní praxe. Pociťovala jsem jako výhodu to, že konečně i já můžu svým pacientům nabídnout to, co do té doby mohli dostat jen na určitých specializovaných pracovištích,“ říká dermatoložka Regina Paulinyová z kožní ambulance v Bratislavě.
Na psoriázu mohou onemocnět i padesátníci, často po lécích. Kterých?
„Biologická léčba je určena pacientům se středně závažným až závažným projevem onemocnění, u nichž předchozí systémová léčba nebyla účinná, byla kontraindikována nebo nebyla tolerována. Těmto pacientům otevírá biologická léčba inovativní možnosti efektivní a účinné léčby s příznivým profilem bezpečnosti,“ vysvětlila profesorka Mária Šimaljaková z Dermatovenerologické kliniky LF UK a UNB Bratislava.
Až 93 % slovenských dermatologů uvádí, že biologická léčba může pomoci většině jejich pacientů, přičemž ji svým pacientům předepisují čtyři z 10 slovenských dermatologů.
Doktorka Paulinyová uvedla, že pacienti se psoriázou jsou často léčeni pouze lokálními přípravky, což u některých typů psoriázy a některých typů postižení nelze zvládnout. „Moje zkušenosti s biologickou léčbou jsou velmi pozitivní. Možnost předepisovat biologickou léčbu poskytla mé práci nový rozměr, protože nyní dokážu svým pacientům pomoci na jiné úrovni, než tomu bylo doposud,“ dodala.
Mechanismus účinku biologické léčby je založen na blokování klíčových molekul. cytokinů, které hrají důležitou roli při imunitních reakcích organismu. Výsledkem je zásah do patogeneze onemocnění na molekulové úrovni. Tento typ léčby je určen pro pacienty se středně závažnou až závažnou formou psoriázy, u kterých nebyla účinná předchozí systémová léčba, případně byla kontraindikována či netolerována.

Biologická léčba je hrazena zdravotní pojišťovnou u pacientů, kteří splňují indikační omezení. Vhodnost indikace biologické léčby pro pacienta musí vždy individuálně posoudit ošetřující lékař a následně schválit zdravotní pojišťovna.