- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůRady a Návody9 tipů od odborníka, jak se zbavit zadržování vody v těle: Díky...

9 tipů od odborníka, jak se zbavit zadržování vody v těle: Díky nim se budete cítit ve svém těle lépe

Naše tělo je tvořeno z 55-65% vodou. Je velmi důležitá pro správnou funkci těla, pokud jí je ale víc, může způsobovat nepříjemnosti.

Vyšší hmotnost, nafouklé bříško, nadměrné pocení nebo otékání končetin jsou jen některými efekty nadměrného množství vody v těle. Dalším může být také vznik celulitidy. Mám pro vás tipy, jak zabránit zadržování vody v těle.

Hlavní příčinou nadměrného zadržování vody v těle bývá solení, nadměrná konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr, na vině může být užívání antikoncepce nebo překyselení organismu. Chybným řešením je omezení příjmu vody a nasazení diuretik – tímto si pouze přivodíte dehydrataci organismu as ní spojené zdravotní potíže.

Otoky po probuzení a další příznaky nadměrného zadržování vody v těle
Otoky se objevují hlavně ráno, když se po probuzení podíváte do zrcadla. Zjistíte, že máte oteklá víčka a oči jako po náročné noci, přitom jste šli spát běžně nebo dokonce brzy. Potrápit vás mohou oteklé prsty a nafouklé břicho. Pokud se tento jev opakuje častěji, pak byste měli zpozornět. Příčinou zadržování vody v těle je více, ale hlavní roli vždy hraje strava a stravovací režim. U žen také hraje roli množství zadržené vody v závislosti na menstruačním cyklu. Dalším projevem retenčních potíží je celulitida a neschopnost zhubnout nebo spalovat tukovou tkáň.

Obvyklé příčiny nadměrného zadržování vody v těle
Jednou z příčin může být nadváha, zaměstnání, kde je vyžadováno dlouhodobé stání, porucha lymfatického systému, vysoký příjem sodíku, nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy. Na vině mohou být také různé jaterní, ledvinové či srdeční poruchy. U žen může být důvodem retence i nevhodná antikoncepce, přesněji vyšší poměry hormonu estrogenu a snížená hladina proestrogenu (také v souvislosti na menstruačním cyklu). K nadměrnému zadržování vody v těle dochází z důvodů omezené fyzické aktivity nebo příliš jednostranná a jednotvárná aktivita. Problémy způsobuje také vysoký krevní tlak, cukrovka a užívání některých léků.
Nejčastěji je však na vině právě nesprávná životospráva, kromě uvedeného alkoholu a kávy jde o konzumaci konzervovaných potravin a pod.

Otoky se způsobují obvykle z důvodu vysokého množství sodíku v organismu. Sodík přijímáme obvykle v jídle ve formě soli, z preventivních důvodů se tedy raději vždy vyvarujte konzumaci příliš slaných jídel. Velké množství soli je obsaženo v různých konzervách, polotovarech, instantních pokrmech, v pochutinách všeho druhu, ať už jde o oříšky, křupky, chipsy a podobně.
Pokud jsou taková jídla a pochutiny ve vašem jídelníčku časté, pak jde o příčinu retence.

Pozor si dávejte také na příliš sladká jídla. Škrob a cukr zavodnění organismu také pomáhají, pokud jíte hodně sladkého, pak se do krve uvolňuje velké množství inzulínu, ten zodpovídá za zpracování cukrů v těle.

Důsledky odvodnění a nastolení správné rovnováhy vody v těle
Po odvodnění organismu byste měli poměrně rychle zhubnout. Prvotní úbytek bývá 2 – 3 kilogramy, následně se vám bude i nadále lépe hubnout, zmizí otoky i nerovnoměrné části těla.

Prevence zadržování vody v organismu
Dobrou prevencí je pravidelné zařazování diuretických potravin do jídelníčku, hlídejte si také dostatečný příjem minerálů, jako je vápník, hořčík, draslík a vápník. Jejich snížená hladina vede k otokům. Prevencí je také příjem vitamínu B (celého komplexu) a dostatečný pitný režim.
Z preventivních důvodů v první řadě upravte svou životosprávu omezením příjmu soli, kofeinu a alkoholu. Poměrně důležitá je také různorodost pohybové aktivity, zejména aerobní pohyb, ať už jde o rychlou chůzi, pravidelné cvičení a podobně. Pokud stavy otoků i přes dodržení všech těchto doporučení setrvávají, pak je jasné přistoupit k lékařské pomoci a rozborům krve a moči, aby se zjistily případné zdravotní problémy.

Close up shot of woman taking container with frozen mixed vegetables from refrigerator while looking at camera.

Lymfatická masáž
Lymfatická masáž je typ masáže, která se z těla odplavuje toxické látky z oblasti kůže, podkoží i svalů. Tato speciální metoda, prováděná za pomoci přesných hmatů, má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Špatně fungující lymfatický systém může být zpomalen, ve tkáních zůstávají zbytky látkové výměny a tukové buňky zvětšují svůj objem. V důsledku toho se pak vytvářejí tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Za pomoci cíleného tlaku lze lymfu aktivovat a dosáhnout tak odplavení škodlivin z těla pryč.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek