- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodySuperhvězda mezi potravinami

Superhvězda mezi potravinami

Ne všechny superpotraviny také splní očekávání. Některé podle odborníka selžou už v základních testech jako je cena a udržitelnost, dokonce chuť. Ovšem jednou za čas se prý objeví skutečný klenot a tak se zdá, že právě mankai je jedním z nich. Proč?

V exotice i jako výživa zvířat
Jak informuje hned na úvod magazín Forbes, mankai pochází z kmene vodní rostliny Wolffia globosa. V našich končinách je také přezdívaný jako kachna nebo vodní moučka. Tato exotická rostlina je konzumována převážně v Thajsku a dalších zemích jihovýchodní Asie. Možná vás překvapí, že právě mankai se v těchto zemích používá i ke krmení kachen a ryb stejně jako k výživě zvířat od prasat přes skot až po křepelky.

Ve výživě člověka řeší několik potřeb najednou
Pokud jde o samotnou výživu, kterou může mankai poskytnout člověku, odborník pro magazín říká, že počáteční výzkum vypadá velmi slibně: „Mankai je jediná rostlinná potravina, kterou jsem viděl a která řeší několik potřeb najednou… Poskytuje kompletní bílkoviny, vysokou dávku biologicky dostupného železa a vitamín B12.“

Jedna z nejmenších druhů zeleniny, ale nabízí nadrozměnou výživu
Mankai konzumují zejména vegetariáni, vegani a jiní, kteří preferují rostlinnou stravu. Pro zajímavost, mankai je jedním z nejmenších druhů zeleniny na světě, ale nabízí skutečně nadrozměrnou výživu. V jedné jeho porci získáte 5 g bílkovin, 4 g vlákniny, 15% denní dávky vitamínu B12 a neuvěřitelných 45% denního příjmu železa a různé další živiny včetně cholinu a omega-3-mastných kyselin. Právě proto by jej měli do svého jídelníčku přidat i lidé, kteří si na rostlinné stravě až tak nezakládají.

Jediná kompletní rostlinná bílkovina
Jak objasňuje odborník dále, potraviny živočišného původu jako vejce, ryby, maso a mléčné výrobky jsou kompletní bílkoviny, ale potraviny rostlinného původu obsahují různé profily těchto aminokyselin, které je často třeba kombinovat, aby se získaly všechny esenciální aminokyseliny – jako klasická rýže a fazole: „Pouze hrstka rostlinných kompletních bílkovin jako je sója, si získala čestné místo v tradiční stravě. No mankai má si tolik kompletních bílkovin jako vejce, což z něj činí potenciální novou superhvězdu rostlinných bílkovin. Obsahuje totiž všech 9 esenciálních aminokyselin, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit.“

Healthy eating concept – woman in blue jeans measures her perfect waistline with a measuring tape next to a bag of dietetic food in the kitchen (mixed).

Do smoothie, polévky, kari, salátů či omelet
Mankai dnes seženete na internetu v různé podobě. Buď v práškové nebo v podobě mražených kostek, které si snadno umíte přidat do vašeho oblíbeného smoothie či jiného nápoje. Dokonce můžete mankai prášek přidat do své polévky a jiných jídel. V exotice ho lidé přidávají například do jídel jako kari či různých salátů a vaječných omelet. Tím, že mankai nemá žádnou specifickou či výraznou chuť, můžete ho vesele přidat i do ledajakého jiného jídla či nápoje.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek