- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůFitnessAmerika mění směr, Čína bude silnější než eurozóna. Týden ve světě

Amerika mění směr, Čína bude silnější než eurozóna. Týden ve světě

Změnou prezidenta se otáčí kormidlo mezinárodní politiky. Amerika bude mít pozitivní vliv na rozvoj globalizace a mezinárodního obchodu pod vedením Joa Bidena.
Amerika pro všechny
S nástupem J. Bidena na post prezidenta Spojených států se mění mezinárodní politika USA a otáčí kormidlo o 180 °. Donald Trump byl zastáncem protekcionismu, zavádění cel a tarifů na zahraniční partnery od Číny až po evropské automobilky. Dokonce měl v plánu vystoupit ze Světové obchodní organizace (WTO). Právě nástupem J. Bidena do úřadu se vše mění. Zničeny mezinárodní partnerství opět získávají „zelenou“ a USA se vrací k jednacímu stolu. Otevírá se prostor na rušení cíl a tarifů, na jednání o Transpacifickej a Transatlantické obchodní dohodě. Tato jednání mohou být výhodné pro mezinárodní obchod a růst regionu.

Čína bude silnější
V příštích letech bude Čína nepochybně upevňovat svou pozici v globalizovaném světě. V roce 2000 bylo čínské HDP přibližně 5% celosvětového HDP. O 20 let později představuje již 15% světového HDP. Za stejný čas klesla eurozóna z 23% na 17% a dá se předpokládat, že v příštích 5 letech už bude hrát Čína v celosvětovém měřítku významnější roli než eurozóna. USA jako světový lídr poklesly z úrovně 27% na 24% světového HDP. Indie se dnes nachází tam, kde v roce 2000 byla Čína. Její čas tedy teprve přijde …

Krocani a černé pátky
Nový týden začne v klidném duchu. V pondělí uvidíme evropské výsledky PMI nákupních manažerů, které poodhalí náladu ve výrobě a službách. Očekává se výsledek HDP z USA, avšak jde o druhý odhad s menším vlivem na trh. V závěru týdne bude v USA Den díkůvzdání, který se již tradičně spojuje s přípravou krocana. Burzy v USA zavřou dříve. Na druhé straně odstartuje šílenství s názvem „Černý pátek“, které se již tradičně spojuje s masovými nákupy a obrovskými slevami. Tento „svátek konzumu“ přinese obrovské tržby prodejcem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek