- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůFitness10 realistických fitness cílů doporučených trenérem: V tomto seznamu se najde každý...

10 realistických fitness cílů doporučených trenérem: V tomto seznamu se najde každý bez ohledu na jeho kondici

Ať už chcete udržovat cvičební rutinu, zlepšit vytrvalost nebo si budovat svalovou hmotu, v tomto seznamu fitness cílů poznáte i sebe. Nezáleží dokonce ani na tom, v jaké jste kondici. Nechte si poradit od zkušeného fitness trenéra.

Věc se má tak, že lidé, ať chtějí nebo ne, si sami stanovují nerealistické cíle. Potom se vzdávají nebo se diví, že to opět nevyšlo. Jak informuje certifikovaná osobní fitness trenérka Lindsay Ogden pro health.com: „Klíčem k nastavení se pro dosažení úspěchu v oblasti fitness cílů je, abyste je navrhli s ohledem na metodu SMART.“ Ta spočívá v tom, že vytváří cíle, které jsou specifické : protože cíl je jasný a definován. Například „cvičit třikrát týdně“ namísto „více cvičit“. Potom měřitelné: existuje způsob jak sledovat svůj pokrok, kterým může být zaznamenávání zvedaných závaží nebo vzdálenosti, kterou každý týden proběhnete. Dosažitelné: tohoto cíle lze reálně dosáhnout ve stanoveném časovém rámci. Relevantní: existuje důvod „proč“, který řídí vaši motivaci dosáhnout cíle. A konečně včasné: cíl má konečný termín, ať už jsou to čtyři týdny nebo šest měsíců. Ogden k tomuto přidává ještě emoční cíle, protože emoce to udělají ještě opravdověji. Jakou jsou tedy konkrétní fitness cíle, které doporučuje?

Cvičte 12 dní v jednom měsíci
Důslednost je klíč. Díky ní si vybudujete cvičební návyky a uvidíte výsledky. Tři tréninky týdně jsou tedy optimum, na které byste se měli naladit. Pokud to zvládnete a zůstal vám ještě čas na cvičení, další měsíc si můžete například stanovit jako optimum 16 tréninků do měsíce.

Běžte nepřetržitě 2 km za týden během 6 týdnů
Tento cíl je vhodný pro někoho, kdo dlouho necvičil a hledá zlepšení svého kardiovaskulárního zdraví. To následně zlepšuje zdraví kostí, srdce a imunity vůbec. Zároveň snižuje riziko cukrovky. Pokud se vám to zdá příliš, začněte s 1 km namísto 2. Postupně přidávejte.

Vyzkoušejte nový trénink týdně, dokud nenajdete ten, který se vám líbí
Pokud nevíte, na který druh cvičení vaše tělo přesně je, pak zkoušejte každý týden nějaké nové, až nakonec zjistíte, co vás baví. Plusem tohoto cíle je, že obměňování tréninků bude výzvou pro vaše tělo. Také si procvičíte nové svaly a vybudujete různé dovednosti. Fitness trenérka doporučuje vytvořit si nejprve seznam cvičení, která chcete vyzkoušet.

Průměrně 10 000 kroků denně po dobu jednoho měsíce
Běh je skvělý, ale na rovinu, chůze je lehčí a menší zátěž pro klouby. Svižnou chůzí navíc snižujete stres a zlepšujete imunitu. Opět platí, že pokud se vám to zdá příliš, začněte s méně kroky a postupně přidávejte.

Udělejte jistý počet kliků za 4-6 týdnů
Tento jednoduchý, klasický pohyb zapojuje podle fitness trenérky svaly ve vašem těle nejlépe. Jen těžko najdete lepší cvičení pro zvýšení síly horní části těla, než jsou právě kliky. Najednou pracují hrudník, ramena, břicho a ruce.

Odpočívejte celých osm dní v měsíci
Lidé dělají tu chybu, že jakmile dosáhnou svého cíle a jde to poměrně snadno, začnou na své tělo tlačit tak, že chtějí cvičit každý den. Dny odpočinku jsou však pro tělo také rozhodující. Tyto přestávky slouží k tomu, aby se svaly po zátěži znovu „opravily“ a nastartovaly pro další dny cvičení.

Po každém tréninku se 15 minut natahujte
I když strečinkem nehubnete, nepodceňujte jeho důležitost. Jedná se o zásadní složku kondice. Strečink zlepšuje rozsah pohybu, zvyšuje flexibilitu a snižuje zánět. To vše pomáhá předcházet zraněním: „Strečink nabízí pěkný přechod pro vaše tělo a mysl z tréninkového stavu zpět do klidového stavu,“ dodává fitness trenérka.

Young adult woman doing fitness exercises with gray dumbbells at her home in living room

Držte 1-minutový plank za 30 dní
Planky jsou skvělé cvičení pro celé tělo, neboť se procvičují svaly na hrudi, rukou, nohou. Důležitost silného jádra je také klíčová. Silné jádro rovná se správné držení těla, což snižuje bolesti zad a jiná zranění.

Pijte 2-3 litry vody denně po dobu jednoho měsíce
Pití dostatečného množství vody je rovněž alfa a omega při cvičení a hubnutí vůbec. Dehydratace může totiž bránit vašemu tréninku, způsobuje únavu, závratě a dokonce mdloby. Kolik vody byste denně měli přijmout, závisí na vaší váze.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek