- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůFitnessLetní sezóna v plném proudu: Mýty a pravdy o tom, jak ztratit...

Letní sezóna v plném proudu: Mýty a pravdy o tom, jak ztratit ve vodě co nejvíce přebytečných kil

Plavání je jeden z nejzdravějších sportů. Hodí se jako účinné kondiční cvičení a je vhodné také jako rehabilitace. Jak je to ale s hubnutím? Kolikrát týdně je třeba plavat, abyste shodili přebytečná kila? A je pravda, že se ve studené vodě více ukládá tuk?

O hubnutí plaváním koluje mnoho mýtů a polopravd. Také jste slyšeli, že tento sport podporuje chuť k jídlu, a není proto pro shazování nejvhodnější? Plavecká letní sezóna již začala, proto vás možná zajímá, zda vůbec a případně, jak lze přebytečná kila ve vodě ztratit.

Čtěte také: Zhubněte do plavek rychle: Zakažte si cukr, dodržujte následující rady as výsledkem budete spokojeny

 1. Ve vodě se tvoří tuk
  Možná jste už slyšeli, že ve studené vodě nikdy nezhubnete, protože se tělo brání před chladem tím, že si tuk naopak ukládá. Na tom sice něco je, ale pouze v případě, že byste ve studené vodě stáli a nehýbali se. Pokud jste přišli aktivně sportovat, brzy se zahřejete a nic takového nehrozí.

Hovoříme-li o kondičním plavání, kde je teplota vody asi 26 až 28 stupňů Celsia, pak přibývání na váze nehrozí. Při správném stravování naopak dojde ke snížení váhy.

Female swimmer at the swimming pool.Underwater photo.
 1. K hubnutí je nutná zvlášť teplá voda
  Žádný extrém není dobrý. Nemyslete si, že v „horké lázni“ se shazuje snáze. Když budete chtít zhubnout plaváním v teplé vodě, tak vám bude špatně. Kromě toho záleží hodně na stylu. Plavání „na paničku“, tedy pomalá prsa s hlavou nad vodou, je k ničemu.
  V příliš teplé vodě hrozí přehřátí, nevolnost, motání hlavy a špatné dýchání. V takovém stavu nevydržíte sportovat déle než pár minut. Jenže abyste vůbec začali spalovat, potřebujete zůstat minimálně 20 minut na anaerobním prahu. Ten poznáte podle toho, že jste při sportu schopni krátce odpovídat, ale už byste například nezvládli zpívat. Ideální teplota vody pro kondiční plavání je podle odborníků pod 30 stupňů.
 2. Jednou týdně stačí
  Pokud chcete zhubnout v bazénu, jedna návštěva týdně nebude stačit – připravte se nejméně na tři. Ke snížení váhy se obecně doporučuje aerobní aktivita třikrát týdně po dobu alespoň 30 minut. Pokud ale člověk dosud nevykonával žádnou pohybovou aktivitu, je možné, že zhubne i při nižší frekvenci. Vždy je ale třeba přizpůsobit jídelníček, jelikož ten tvoří až 70 procent úspěchu.
 3. Plaváním se hubne stejně jako během běhu
  Také jste slyšeli, že hodinou plavání spálíte stejný počet kalorií, jako když budete 60 minut v kuse běhat? Není to tak jednoduché – kolik spálíte, je naprosto individuální a záleží to na mnoha faktorech, například na stylu a intenzitě pohybu. Navíc plaváním primárně posilujete, zatímco běh je řazen mezi kardio cvičení.
  Podle mě člověk plaváním především posílí svaly a mobilizuje klouby. Je to vhodná aktivita pro rehabilitaci a regeneraci. Případně k posílení svalových skupin. Tvorba svalů navíc odbourává tuk, takže pokud budete plavat pravidelně, správným stylem ak tomu jíst zdravě, zcela jistě tělo zpevníte. Výsledky však nečekejte za 14 dní.
 4. Plavání podporuje chuť k jídlu
  Odepsali jste pohyb v bazénu, protože je po něm větší chuť k jídlu? Pravda je taková, že po určitém výdeji energie ve vodě budete mít hlad stejný jako po jakémkoli jiném sportu na souši. Zásadní je dodat tělu dostatek energie před plaváním i po něm, nehladovět, a hlavně jíst zdravě a s rozumem.
zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek