- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůFitnessKurz eura, libry i evropské akcie v pondělí klesly

Kurz eura, libry i evropské akcie v pondělí klesly

Evropské akciové trhy, euro i libra zamířily v pondělí dolů. Důvodem je zvýšená nejistota v souvislosti s dohodou Británie a Evropské unie (EU) o obchodu po brexite, jakož i blokáda rozpočtu a fondu obnovy EU ze strany Polska a Maďarska.

Libra v pondělí klesla oproti dolaru o 1,2% a oproti euru o 1% poté, co britské noviny Sun napsali, že premiér Boris Johnson je připraven odejít z jednání s EU.

Euro se v pondělí snížilo oproti dolaru o 0,3% a vrátilo se pod hranici 1,21 USD / EUR. Londýnský referenční akciový index FTSE 100 v pondělí ráno po mírném nárůstu na začátku obchodování následně zamířil dolů a klesl o 0,2%.

Akciové indexy v eurozóně si připsali ještě větší ztráty. Frankfurtský index DAX 30 klesl o 0,7% a pařížský CAC 40 o 1%.

Vyjednavači EU a Británie stále nedosáhli kompromisní dohodu o sporných bodech, kterými jsou rybolov, státní podpora firmám a mechanismus řešení sporů, i když do konce přechodného období 31. prosince 2020 zbývá jen málo času. A proces ratifikace obchodní smlouvy si také vyžaduje čas, protože ji musí schválit Evropský parlament i národní parlamenty

Kromě toho vývoj na trzích ovlivňuje i blokáda dlouhodobého rozpočtu EU a fondu na obnovu ekonomiky, kterou zasáhla pandemie ze strany Polska a Maďarska, kterým se nelíbí, že EU podmiňuje čerpání financí dodržováním pravidel právního státu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek