- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůZdravíZmrazení minimálních důchodů očima odborníka

Zmrazení minimálních důchodů očima odborníka

Od příštího roku se zruší osvobození 13. a 14. platů od sociálních odvodů a zároveň dojde ke zmrazení minimálních důchodů. Novelu zákona o sociálním pojištění hodnotí Radoslav Valko, spolumajitel a krajský ředitel poradenské společnosti Sophistic Pro finance.
„Když bývalá vláda osvobodila 13. a 14. platy od odvodů do Sociální pojišťovny, šlo o nesystémovou anomálii. Ta měla na jedné straně zaměstnavatele motivovat k tomu, aby dávaly takový typ platu svým pracovníků, ale na straně druhé šlo vysloveně o předvolební krok k získání si voličů a jejich hlasů. Samozřejmě, aktuální novinka může pro většinu zaměstnanců znamenat snížení 13. a 14. platu o odvody, nicméně, z pohledu státu a ekonomiky jde o rozumný krok, který systém zjednoduší a zároveň do něj donese více peněz. V této věci je podstatné si uvědomit, že na sociální zabezpečení stát míjí 14 miliard eur, což je 36 procent všech příjmů státu, přičemž v budoucnu se to vlivem negativní demografie bude ještě výrazně zhoršovat, „upozorňuje Radoslav Valko.

Jen nedávno Ústavní soud SR rozhodl o tom, že krácení penzí pro lidi v druhém pilíři je protiústavní. Institut minimálního důchodu je sice výborný sociální nástroj pro obyvatelstvo, ale zároveň je to velmi drahý nástroj. Jelikož minimální důchod se zvedá na základě růstu průměrného platu obyvatelstva a nikoliv cen, zmrazení minimálního důchodu ho stabilizuje a stát tak ušetří cenné zdroje.

„Pokud ho aplikujeme na zaměstnance, kterým se celý život strhávají odvody, je to férové ​​a poměrně vyrovnané. Neférové ​​to však je při živnostnících či jednoosobových eseróčkách, které fungují na principu maximalizace zisků za cenu minimalizování odvodů. Objasním to na příkladu: jsem jednatel s. r. o. a můj hrubý plat je 100 eur. Čistá mzda je tedy 86 eur, zdravotní pojištění 14 eur a sociální pojištění 33 eur. Pokud takto odpracoval minimálně 30 let svého života, tak mé odvody do Sociální pojišťovny budou čtyřikrát menší než u člověka, který pracoval celý život za minimální mzdu. Nicméně, a to je podstatné, minimální důchod budou mít oba stejný. Jinými slovy: v tomto kontextu je zásluhovosť důchodu velmi narušena ve prospěch spekulantů. „

Všechny aktuální změny, které se udály, mají své výhody i nevýhody na straně nynějších i budoucích důchodců. Tyto změny nám ukazují, že spoléhat se na stát a nesporně si na vlastní budoucnost, není správné. „Je velmi důležité vytvářet si i vlastní – soukromý důchod. Musím však poznamenat, že se nedivím ani spekulantům, který hledají zákonné cesty jak snižovat své odvodové zatížení na co nejmenší částku, protože když si ten rozdíl, který jim zůstane, uloží na své soukromé investiční účty, vygenerují daleko větší důchod než je ten státní, „uzavírá Radoslav Valko.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek