- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůZdravíVitamín D - nezbytný sluneční vitamín pro vaše tělo

Vitamín D – nezbytný sluneční vitamín pro vaše tělo

Vitamínu D vděčíme především za zdravé kosti a správně fungující imunitní systém. Sluneční vitamín si tělo dokáže vytvořit samo, pokud má dostatek slunečního záření. Na podzim a v zimě jsou pro doplnění vitaminu D účinné doplňky stravy. Za co je vitamin D v lidském těle zodpovědný?

Účinky vitaminu D

Vitamín D  je rozpustný v tucích a má až 5 forem (nejběžnější formy jsou D3 – cholekalciferol a D2 – ergokalciferol).

V lidském těle plní nepostradatelné úkoly:

– při udržování normální hladiny vápníku v krvi,

– pro normální funkci svalů,

– pro správné fungování imunitního systému,

– při vstřebávání vápníku a fosforu,

– při mineralizaci kostí a pro jejich normální strukturu,

– pro ukládání minerálů v zubech,

– při léčbě kožních onemocnění (lupénky),

– v regulaci buněčného růstu, a to i nádorových buněk (takže může pomoci při léčbě některých druhů rakoviny),

– v prevenci osteoporózy,

– při potlačování sezónní deprese.

Vitamin D a děti

Každá maminka s novorozencem je jednou z prvních, která si od pediatra odnese recept na vitamin D. Pro zdravý a správný vývoj dítěte je nepostradatelná.

Hlavním důvodem je prevence jeho nedostatku, který se odráží ve vývoji kostí dítěte. Někteří z vás si možná vzpomenou na „nezapomenutelnou“ chuť rybího oleje.

Veľký nedostatok vitamínu D u dětí, zejména v 19. století, způsoboval křivici, onemocnění, při kterém je narušen vývoj kostry.

Nedostatek vitaminu D

Nedostatek slunečního záření a strava s nízkým obsahem vitaminu D se v lidském těle projevuje různými způsoby – bolestmi svalů a kostí, zvýšenou únavou a vyčerpáním, sníženou imunitou, zvýšenou kazivostí zubů, vypadáváním vlasů a sklonem k depresím.

K nedostatku vitaminu D jsou náchylnější starší lidé, obézní lidé, vegani, lidé žijící v oblastech s malým množstvím slunečního záření a ti, kteří tráví hodně času v místnosti.

Zdroje vitaminu D

Opalování, strava bohatá na deka a také doplňky stravy vám a vašemu tělu velmi účinně dodají zdravou hladinu vitaminu D.

Pokud se rozhodnete užívat jakýkoli doplnok vitamínu D, dodržujte dávkování doporučené výrobcem nebo se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek